A TikTok olyannyira megnőtt, hogy a hirdetők egyszerűen nem tudják többé figyelmen kívül hagyni. Szeptemberben a platform bejelentette, hogy átlépte az 1 milliárd aktív havi felhasználót, és ezzel a 7. helyre került a világ legnépszerűbb közösségi hálózatainak listáján. Ez a mérföldkő még lenyűgözőbb, ha figyelembe vesszük, hogy a TikTok nemzetközileg csak 2017 végén indult el, ami rávilágít arra a páratlan tempóra, amellyel az alkalmazás telefonról telefonra terjedt.
Tovább sorolhatnám a TikTok népszerűségéről tanúskodó statisztikákat, de igazán nincs rá szükség. A TikTok nagy dolog. Ez magától értetődő. Reklámszempontból még a TikTok gyors felemelkedésénél is lenyűgözőbbnek találom, hogy mennyire átalakító jellegű – teljesen megváltoztatta a játékot az emberek online videótartalom-fogyasztásának módját illetően.
A TikTok-csatornán található zenés, szórakoztató, nyers és kísérleti rövid formátumú videótartalmak egyedülálló környezetet teremtettek a márkák számára, amelybe mind organikusan, mind a fizetett médián keresztül integrálódhatnak – ez utóbbi áll e cikk középpontjában. Mielőtt megvitatnánk, hogy miért érdemel a TikTok kiemelt helyet a médiamixben, először is foglalkozzunk két olyan gyakori okkal, amelyet gyakran látok olyan márkák részéről, amelyek tartanak a platformra való fellépésről.
#1 A TikTok nem csak a Z generációs közönség elérését teszi majd lehetővé?
Sok szó esik arról, hogy a TikTok-felhasználók általában fiatalabbnak számítanak, mint más közösségi hálózatok. A fiatal demográfiai célcsoporttal rendelkező márkák számára ez azt eredményezte, hogy a TikTokot a Gen Z fogyasztókkal való kapcsolatteremtés hatékony módszereként fogadták el.
De mi van akkor, ha a célközönsége nem ebbe a demográfiai csoportba tartozik? Nem lenne értelmetlen befektetni a TikTok-hirdetésekbe?
Valójában nem. Ez az elképzelés, hogy „a TikTok csak a Gen Z platformja”, elavult. Bár a Z generáció volt ott legkorábban, és még mindig a legnagyobb közönség szegmenst képviseli, a TikTok felhasználói korosztályának megoszlása a platform növekedésével egyre sokszínűbbé vált.
Az alábbi ábra rávilágít erre, amely az amerikai TikTok-felhasználók életkorának megoszlását mutatja.
Amint látható, a 30-39 és a 40-49 éves korosztály egyaránt több mint 20%-át teszi ki a TikTok felhasználói bázisának, és ha ezt a kettőt összevonjuk az 50 év felettiekkel, akkor a TikTok-felhasználók 53%-a 35 fölötti.
Tehát mivel a TikTok-felhasználók között több a 30 év feletti, mint a 30 év alatti felhasználó, a korosztályok változatos eloszlása miatt nem szabad úgy gondolnunk a TikTokra, hogy a platform egy Gen Z-vel tömött hely.
#2 A TikTok biztonságos környezet a márkám számára?
Mivel a hirdetési blokk új gyereke, érthető, hogy néhány márka kezdetben habozott hirdetni a TikTok-on márkabiztonsági aggályokra hivatkozva. Ez a hezitálás leginkább a nagyobb, globális vállalatoknál volt tapasztalható, amelyek számára a márkabiztonság rendkívül fontos.
Azonban mióta a TikTok elindította hirdetési platformját, a „TikTok For Business”-t, a platform nagyon aktív a márkabiztonsági intézkedések terén, és számos különböző eszközt és megoldást bocsátott ki, amelyek segítenek a hirdetők nyugalmát biztosítani.
A tavalyi TikTok World Eventen például a platform bejelentette a TikTok Inventory Filter bevezetését, egy olyan eszközt, amelyet a GARM Brand Safety and Suitability keretrendszer inspirált, és amely lehetővé teszi a hirdetők számára, hogy megalapozott döntéseket hozzanak arról, hogy milyen típusú tartalmak mellett jelenjenek meg a TikTok hirdetéseik. Az eseményen a TikTok új márkabiztonsági/alkalmassági partnerségeket jelentett be az Integral Ad Science-szel és a Zefr-rel, valamint az Open Slate-tel való partnerség bővítését.
Ez azt mutatja, hogy a TikTok ezt a kérdést kiemelt prioritásként kezeli, és aktívan dolgozik azon, hogy a márkák biztosak lehessenek abban, hogy hirdetéseik biztonságos, szabályozott térben kerülnek elhelyezésre.
Miért érdemli meg a TikTok, hogy a médiamix főszereplője legyen?
Remélhetőleg segítettem eloszlatni ezeket a TikTok hirdetésekkel kapcsolatos általános aggályokat. Korábbi cikkemben említettem, hogy a TikTok „egyedülálló környezetet” kínál a márkáknak a reklámozáshoz. Ez a környezet annak köszönhető, hogy a TikTok – a „Ne csinálj hirdetéseket. Csinálj TikTok-ot” etikája ösztönzi és lehetővé teszi a hirdetők számára, hogy olyan hirdetésekkel szolgáljanak, amelyek nem zavarják meg a felhasználók felhasználói élményét a platformon, és ehelyett arra törekszenek, hogy autentikus videókon keresztül az élmény részévé váljanak.
Ez a dinamika változást jelez abban, ahogyan a márkák a hirdetéseken keresztül kommunikálnak a közönséggel, vagy ahogyan Blake Chandlee, a TikTok globális üzleti megoldásokért felelős elnöke fogalmaz: „A márkák a fogyasztókhoz való beszélgetésről áttértek a velük való hatékony alkotásra. A TikToknál megállás nélkül azon dolgozunk, hogy ezt elősegítsük”.
A fogyasztók elvárásai a reklámokkal szemben jelentősen megváltoztak az elmúlt években. Ezt az IAB 2022-es amerikai digitális hirdetési kilátások című kiadványa is kiemelte, amelyben az áll, hogy az iparág szereplőinek többet kell tenniük azért, hogy „ott találkozzanak a fogyasztókkal, ahol vannak, úgy, ahogyan ők akarják, a hirdetésekkel egy hiteles fogyasztói kapcsolati stratégiába ágyazva”.
A TikTok hirdetési megoldásait kifejezetten arra fejlesztették ki, hogy segítsenek a márkáknak megbirkózni a változó fogyasztói elvárások okozta kihívással. Éppen ezért itt az ideje, hogy komolyan vegyük a TikTokot, és 2022-es kampányaink rendszeres csatornájává tegyük.